במאמר הקרוב, נסביר על המונחים השונים הקשורים לssd, כך שנוכל להבין מה כל מונח אומר ומה המשמעות של זה עבורנו.

כמו שאנו יודעים, כונני הssd באמצעות רכיבי הפלאש שלהם חוללו מהפכה במהירות העברת הנתונים ויכולים להעביר תעבורת מידע בקצב מאוד גבוה לעומת הכוננים הקשיחים המסורתיים. ועדיין אנו רואים שישנם הבדלים במהירות כונני ה ssd, אז למה זה קורה?

מה שמגביל את מהירות התעבורה בכונן הssd  הוא ממשק העבודה (הפרוטקול) וכאן אנו נסביר את ההבדלים בין הממשקים הקיימים היום.

  • הממשק הראשון והמסורתי שנמצא איתנו כעשרים שנה הוא הsata, הדור השלישי והאחרון מגיע למהירות העברת נתונים של עד כ-600MB לשנייה כשמחובר אליו כונן SSD. (לשם ההשוואה, כונן קשיח מכני במהירות 7200 סל"ד מגיע לכ150 MB לשניה) החיבור שלו ללוח מתבצע באמצעות כבל חשמל וכבל דאטה.

 

  • הממשק השני והדור הנוכחי והחדש הוא ממשק Non-Volatile Memory Express או בקצרה בשמו המוכר NVME. הממשק הזה בא להתמודד עם בעיית מגבלת העברת הנתונים הקיימת בממשק הsata. הSSD מתחבר ישירות למסילת PCIE ומגיע למהירות של עד 3500 MB לשניה, שזה כמובן הרבה יותר מהר והסיבה לכך פשוטה, ליציאת PCIE יש יותר "נתיבים" ולכן הממשק יכול להעביר יותר מידע בו זמנית מה שגורם לכך שהוא בהכרח יהיה מהיר יותר.

אז מה זה בכלל M.2  ואיך הוא קשור אלינו?

M.2 זהו בעצם תצורת החיבור הפיזית של הכונן וחשוב לשים לב שהוא אינו פרוטקול להעברת נתונים והוא מגיע בשני גדלים שונים למחשב נייח ונייד.
תצורת M.2  מגיעה בשני הממשקים הקיימים SATA וNVME ולכן ברכישת SSD בתצורת M.2 שימו לב באיזה פרוטוקול/ממשק הוא עובד.

בפרוטקול NVME, יציאת ה-M.2 חשופה לערוצי הpcie והיא יודעת לנצל את יכולות העברת המידע שלהם ולכן יציאת M.2 מאפשרת לעבוד במהירויות הגבוהות של יציאת ה-PCIE.
במקביל ישנו הכונן המוכר לכולנו בגודל 2.5 אינץ' שמגיע בחיבור בתצורת SATA.
תצורת חיבור נוספת שקיימות בssd היא MSATA - מיועדת בעיקר למחשבים ניידים הנדרשים לחומרה מזערית.

 

לסיכום : מהירות הממוצעת של כונן SSD בחיבור SATA  הוא כ 500 מגה לשניה, לעומת מהירות כונן קשיח של 7200 סל"ד מגיעה לכ150 מגה לשניה. כונן SSD בממשק NVME יכול להגיע עד כ 3500 מגה לשניה, פי שבע מכונן בתצורת חיבור SATA.

כונן קשיח 7200 סל"ד - מהירות קריאה/כתיבה ממוצעת : 150 MB לשניה.

SSD SATA3 - מהירות קריאה כתיבה/ממוצעת : 550 MB לשניה.

SSD NVME - מהירות קריאה כתיבה/ממוצעת : 3500 MB לשניה.

ולמרות ההבדלים העצומים במהירות, כדאי לדעת שלרוב המשתמשים הממוצעים (כולל גיימרים) לא באמת ירגישו הבדל בין שני הפרוטוקולים.
אז למי זה כן יעזור? לעורכי וידאו בעיקר וכל מי שנדרש להעביר כמות גדולה מאוד של נתונים בו זמנית, הם בהחלט ירגישו את ההבדל.